Kim jest Wirtualna Asystentka? Czy młoda mama może pracować jako WA?

Wirtualna Asystentka kto to jest?

Jestem pewna, że nie raz spotkałeś się z określeniem Wirtualnej Asystentki. Jest to coraz bardziej popularny zawód, a przede wszystkich spotkamy wiele osób działających właśnie jako WA. A kim dokładnie jest, czym się zajmuje, o tym dowiecie się właśnie w tym wpisie. Napisałam kilka swoich spostrzeżeń na temat tej pracy, czy każdy może pracować jako Wirtualna Asystentka? Sprawdź!

Wirtualna Asystentka – kto to jest?

Wirtualna Asystentka to dosyć młody zawód na rynku polskim. Nie jest to żaden robot, program i nic podobnego – to żywa osoba, kobieta lub mężczyzna, która poprzez media wspomaga firmy w pracy. WA może spełniać rolę sekretarki, która odbiera telefony i prowadzi różnego rodzaju zapisy. Często też te osoby wykonują tradycyjne zadania asystentek, w tym wystawianie faktur, robienie firmowych zakupów i organizowanie spotkań. Dokładnie te zadania można przydzielić Wirtualnej Asystentce, która wykona je zdalnie ze swojego domu. Wirtualnym Asystentom powierza się zadania związane najcześciej z branżą internetową. Taka praca skupia się na prowadzeniu profili na mediach społecznościowych, administracji strony internetowej czy tworzeniu wpisów na blogi firmowe. Oczywiście, ze względu na to, że ten zawód się rozrasta i staje mocno popularny, zadania Wirtualnych Asystentek wzbogacają się o nowe. Każda firma czy Freelancer, którzy potrzebują takiej osoby umawiają się jakie zadania zostaną powierzone drugiej stronie.

Co muszę umieć, aby zostać Wirtualną Asystentką? – Zadania.

Tak jak wspomniałam wyżej, każdy klient może przedstawić inne zadania do wykonania. Wirtualne Asystentki mają różne kwalifikacje i kompetencje. Jednak najważniejsze w ich zadaniach są prace związane z mediami, stronami internetowymi i redagowaniem tekstów. Aby zostać WA, uważam, że te umiejętności są najważniejsze. Przede wszystkim należy znać się na pisaniu, redagowaniu różnego rodzaju treści. Asystentki tworzą posty na media społecznościowe, dokumenty czy wpisy na bloga. Przy mediach społecznościowych warto wiedzieć jak posługiwać się funkcjami Facebooka, Instagrama czy innych mediów społecznościowych. Przy tekstach na bloga należy znać podstawy platform np. WordPress.

Oprócz zadań związanych stricte z internetem, niektórzy pragną mieć osobistego asystenta. Wirtualnej Asystentce można zlecać rezerwację stolików w restauracji, znajdowania miejsca na wakacje a nawet zakup prezentów dla bliskich czy współpracowników. Wirtualna Asystentka powinna być kontaktowa, miła, uczciwa i zorganizowana. Jeżeli chcesz zostać WA warto spisać sobie wszystkie umiejętności, którymi możemy się podzielić, a dodatkowo wykorzystać jako atut naszej pracy. Warto też pomyśleć o tym, co lubimy, a czego nie lubimy robić. Jeżeli w swojej ofercie Wirtualnej Asystentki napiszesz zadania, które możesz wykonywać, a ich nie lubisz to pamiętaj, że klient może od Ciebie tego oczekiwać. Warto zastanowić się czy jesteśmy gotowi, aby robić coś czego nie lubimy. Wirtualna Asystentka powinna ciągle się rozwijać, szkolić i poszerzać swoje kompetencje. Warto być na bieżąco z różnymi nowinkami z branży, w której działamy.

Czy młoda mama może zostać Wirtualną Asystentką?

Praca Wirtualnej Asystentki, to praca w domu. Same sobie organizujemy czas pracy oraz ilość godzin, które chcemy pracować. Jednakże warto pamiętać, że jest to praca i potrzebujemy klientów lub współpracowników. Niektórzy oczekują pełnego zatrudnienia, czyli ośmiu godzin dziennie. Jest możliwe, że te osiem godzin nie musi być od 9:00 do 17:00, jednak w tych godzinach warto być dostępną, aby mieć łatwy kontakt z firmą. Młode mamy siedzące w domu mogą spróbować swoich sił jako Wirtualne Asystentki, jednak warto pamiętać o tym w jaki sposób prowadzimy życie codzienne. Praca asystentki wymaga często skupienia i pełnego zaangażowania, tak jak życie z malutkim dzieciątkiem. Trzeba rozważnie przemyśleć swój plan działania, aby nie stracić dodatkowych pieniędzy, jak również nie zaniedbać dziecka.